Bezpieczeństwo i kontrola nowoczesnej linii produkcyjnej

Zakład produkcyjny, który stawia na modernizację i automatyzacje musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa. Powinien pamiętać nie tylko o przestrzeganiu przepisów BHP, ale też rozważyć wdrożenie nowoczesnej ochrony pracowników i maszyn. Przedsiębiorstwo powinno też dobrze zabezpieczyć swoje dane, które w erze cyfryzacji mają strategiczne znaczenie. Bezpieczeństwo staje się więc złożonym zagadnieniem. Jak powinna wyglądać nowoczesna i bezpieczna linia produkcyjna?

Bezpieczna automatyzacja

fot. Scanway

Bezpieczne dane w przemyśle

Wraz z modernizacją linii do zakładów produkcyjnych wkracza też kwestia cyberbezpieczeństwa. Linia produkcyjna projektowana zgodnie z założeniami Industry 4.0 jest w wielu punktach połączona z Internetem. Już od momentu przyjęcia surowców, przez ich obróbkę aż po kontrolę produktu i jego wysyłkę, przetwarzana jest duża ilość danych, których zabezpieczenie ma strategiczne znaczenie dla biznesu. Zautomatyzowane systemy produkcji gromadzą różnorodne, często wrażliwe dla przedsiębiorstwa dane. Nowoczesny zakład produkcyjny musi więc chronić się przed cyberatakami. Może to robić np. poprzez zabezpieczenie dostępu do Sieci, szyfrowanie danych i ochronę serwerów, a także stosowanie programów antywirusowych i aktualnego oprogramowania – tak w biurze, jak i na hali produkcyjnej.

Kontrola jako gwarancja bezpieczeństwa produkcji

fot. Krystian Maj/KPRM

Warto dodać, że zautomatyzowana kontrola linii produkcyjnej zawsze będzie dokładniejsza niż nawet najlepiej wyszkolony zespół pracowników. Pozwala też na gromadzenie danych i późniejszą ich analizę w trakcie oceny efektywności procesu produkcyjnego w dłuższej perspektywie.

Nowy wymiar bezpieczeństwa

fot. Scanway

Bezpieczeństwo firmy przemysłowej wchodzącej w nowoczesną erę Industry 4.0 to wieloaspektowe zagadnienie. By rzeczywiście je zapewnić trzeba do niego podejść kompleksowo. Pomagają w tym liczne innowacje kreowane przez podmioty działające na rzecz przemysłu. Warto pamiętać o tym, by sięgnąć po te, które będą dostosowane do skali, specyfiki i rzeczywistych potrzeb produkcyjnego biznesu.

—————————————————

O Scanway

Scanway to polska firma, która dostarcza innowacyjne systemy optoelektroniczne do zastosowań w sektorze produkcyjnym, energetyce, i branży kosmicznej. Systemy te umieszczane na liniach produkcyjnych, w satelitach oraz dronach umożliwiają obserwacje zdalne, kontrolę jakości, pomiary 3D i spektralne. Firma działa aktywnie na płaszczyźnie kosmicznej i przemysłowej przekuwając technologie kosmiczne na użyteczne rozwiązania dla przemysłu.  W przemyśle kosmicznym, Scanway przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prowadzi prace nad polskim satelitą do obserwacji Ziemi ScanSAT. Ponadto w ramach porozumienia z German Orbital Systems do 2025 roku wyśle pierwszego, europejskiego komercyjnego nanosatelitę na orbitę Księżyca.

KontaktPolub nas na Facebooku