„Böll Talks” – nowy program publicystyczny online Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie

W tę niedzielę, 22 listopada, premiera nowego programu publicystycznego online „Böll Talks”.

Główne obszary to: prawa człowieka w obliczu kryzysu demokracji, polityka europejska a kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, europejska polityka rolna a ochrona bioróżnorodności.

„Wtrącanie się jest jedynym sposobem na pozostanie realistą.”

Heinrich Böll

Jesteśmy w trakcie globalnego kryzysu, który uświadomił nam, że potrzeba nowej, wspólnej i zrównoważonej transformacji Europy staje się koniecznością. Jesteśmy – lokalnie, europejsko i globalnie w punkcie zwrotnym, w momencie, w którym trzeba zadawać ważne pytania o kształt przyszłości. Dlatego powstał „Böll Talks”    mówi Joanna Maria Stolarek, dyrektorka Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Program koncentrować się będzie na czterech głównych obszarach działalności Fundacji: demokracji i prawach człowieka, Europie i polityce międzynarodowej, energii i klimacie oraz europejskiej polityce rolnej.

Gośćmi „Böll Talks” będą eksperci i ekspertki oraz osoby publiczne, których działalność w znaczący sposób wpłynęła na rozwój demokracji obywatelskiej, partycypacji społecznej czy walki ze zmianą klimatu. 

Już w tę niedzielę, 22 listopada o godz. 18:00 gościem premierowego odcinka będzie dr Ellen Ueberschär – prezeska Fundacji im. Heinricha Bölla. Z rozmowy dowiemy się m.in.: jaka jest zielona, zrównoważona wizja przyszłości, jak kształtować i komunikować kulturę solidarności?; czego nauczyła nas pandemia i jakich błędów nie chcemy powtarzać?; czym jest fundacja polityczna, kto ją finansuje?

Gospodynią „Böll Talks” jest ekspertka w dziedzinie relacji polsko-niemieckich Joanna Maria Stolarek, dziennikarka, publicystka, komentatorka polityczna, absolwentka filologii niemieckiej, słowiańskiej i hiszpańskiej. Zaangażowana w promowanie różnorodności kulturowej i wspieranie kobiet w rozwoju zawodowym.  W lutym 2020 r. objęła stanowisko Dyrektorki Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Fundacja im. Heinricha Bölla jest fundacją polityczną bliską partii Zielonych. Ma biura we wszystkich 16 niemieckich krajach związkowych, a także 32 placówki zagraniczne. Kluczowym elementem jej działalności jest edukacja polityczna, tworzenie zielonej sieci kontaktów i inicjowanie debaty o potrzebie zielonej transformacji.

Za pośrednictwem naszych biur na całym świecie angażujemy się także we wspieranie mechanizmów demokratycznych i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Staramy się organizować globalną wymianę wiedzy i doświadczeń w obszarach tematycznych, które są dla nas ważne – mówi dr Ellen Ueberschär, prezeska Fundacji im. Heinricha Bölla w Berlinie.

Program emitowany będzie co dwa tygodnie. 

W następnym odcinku – już 29 listopada – rozmowa z dr. hab. Adamem Bodnarem.

Premiera oraz kolejne odcinki dostępne będą na profilu FB i kanale You Tube Fundacji.

YT: www.youtube.com/channel/UCoMJPpmNM8jt1Lqz8kd89lw

FB: www.facebook.com/pl.boell

www: www.pl.boell.org/pl/strona-glowna

Za koncepcję i produkcję odpowiada SZUSTOW. KULTURA I KOMUNIKACJA – firma doradcza, która od 2012 r. współpracuje z instytucjami kultury, biznesem i dyplomacją. Wspiera działania edukacyjne i społeczne. 

Do grona 100 klientów należeli m.in.: Muzeum Sztuki Nowoczesnej,  Nowy Teatr, teatry Krystyny Jandy (Teatr Polonia i Och-Teatr), ASP w Katowicach, Uniwersytet SWPS, Instytut Psychologii PAN, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ambasada Republiki Korei, Transatlantyk Festival, Audioriver Festival, czy Bibliotekarki z Jarocina. Do sukcesów firmy należy zaliczyć wprowadzenie na rynek Kwartalnika „Przekrój” w 2016 r.