Ceny ropy naftowej zaczną rosnąć – brokerzy wyjaśniają 
3 przyczyny wzrostu cen czarnego złota

W 2018 roku rynek surowców energetycznych dynamicznie się zmieniał. Kurs ropy WTI osiągnął w październiku poziom 76 USD za baryłkę, jednak w grudniu zmalał do zaledwie 45 USD. Szacuje się, że w 2019 roku ceny ropy będą rosły. Zobacz, co będzie przyczyną wzrostów i dowiedz się, czy inwestycja w ten surowiec może być opłacalna.

Ropa naftowa jest surowcem, który wzbudza zainteresowanie wielu inwestorów. Rynek surowców energetycznych cały czas cieszy się dużą popularnością. Sprawdź, jak prezentowały się kursy ropy w 2018 roku oraz poznaj prognozy brokerów na 2019 rok dotyczące czarnego złota.

• Kurs ropy w fazie gwałtownych spadków

Pod koniec ubiegłego roku cena czarnego złota zaczęła drastycznie spadać. W grudniu 2018 roku kurs ropy WTI wynosił zaledwie 45 USD, czyli aż o 40% mniej w porównaniu do kursu z października. Podobna sytuacja miała miejsce na przełomie 2015 i 2016 roku, kiedy nastąpiła ostatnia faza spadków surowcowej bessy. Potencjał spadkowy został wtedy wykorzystany. Istnieje więc szansa, że w tym roku ropa również osiągnie ostatnią fazę bessy – to oznacza, że przestrzeń do potencjalnego odbicia jest gigantyczna.

• Cięcia w wydobyciu ropy naftowej

Choć ropa jest nadal najczęściej wydobywanym surowcem energetycznym, w 2019 roku jej pozyskiwanie może się znacznie zmniejszyć. Państwa należące do OPEC+ (m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Iran, Irak i Nigeria) zdecydowały się ograniczyć jej wydobycie o łącznie 1,2 mln baryłek dziennie. W efekcie dostępność surowca znacznie się zmniejszy, dlatego jego ceny zaczną rosnąć.

• Ograniczenie irańskiego eksportu ropy

W 2019 roku zostanie zniesione złagodzenie sankcji gospodarczych wobec irańskiego eksportu ropy. To efekt skomplikowanej sytuacji wewnętrznej kraju i perturbacji politycznych, które mogą doprowadzić do czasowego ograniczenia lub nawet całkowitego wstrzymania sprzedaży ropy z Iranu do innych państw.

Ceny ropy utrzymują się jeszcze na niskim poziome, jednak w 2019 roku zaczną stopniowo rosnąć. To dobry moment, aby zainteresować się tematem inwestowania w czarne złoto. Zapoznaj się z sytuacją na rynku ropy i zobacz, jak prezentuje się sentyment inwestorów względem niej. Zobacz infografikę przygotowaną przez TMS Brokers, z której dowiesz się więcej na temat czarnego złota.