Egzaminy maturalne z języka angielskiego już za chwilę – jak się do nich przygotować?

Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowy czas dla każdego licealisty. Matura, nazywana także egzaminem dojrzałości, to zawsze niemały stres związany ze sprawdzeniem poziomu wiedzy zdobytej podczas wielu lat intensywnej nauki. Egzamin z języka obcego jest dla wielu uczniów kluczowym przedmiotem, również w związku z dalszą rekrutacją na studia wyższe. Eksperci językowi Babbel, czołowej platformy do nauki języków obcych, podpowiadają, co zrobić, aby przez ostatnie dni maksymalnie poprawić swoje językowe umiejętności i uzyskać dobry wynik na egzaminie.

Dla uczniów trzecich klas szkół licealnych maj to wyjątkowy miesiąc. Świeżo upieczeni absolwenci muszą stawić czoła najważniejszemu egzaminowi w ich dotychczasowym życiu. Nic więc dziwnego, że dla wielu z nich jest to intensywny czas, który wykorzystują na doszkalanie się i ostatnie powtórki materiału z wybranych przez siebie przedmiotów.

Matura z angielskiego w Polskich szkołach: to be or not to be?

Dla wielu polskich uczniów matura z języka obcego to niemałe wyzwanie, a jej finalny wynik wpływa na wybór dalszej edukacji. Do tej pory, by sprawdzić wiedzę językową maturzysty, przeprowadzano dwa oddzielne egzaminy: ustny i pisemny, na którym uczeń musiał udowodnić, że rozumie ze słuchu, umie pisać i czytać oraz z łatwością prowadzić rozmowę po angielsku z osobą egzaminującą. Obecnie, w związku pandemiczną rzeczywistością egzaminy odbywają się jedynie w formie testu pisemnego, bez części ustnej. Zmianom nie uległy jednak części rozumienia ze słuchu oraz tworzenia krótkiej formy literackiej, tj. listu, opowiadania, rozprawki czy artykułu.

Ucz, baw się i zdaj to na 100%

Mimo niepewności i stresu przed zbliżającym się egzaminem dojrzałości należy pamiętać, by ostatnie chwile wykorzystać w jak najbardziej efektywny i… przyjemny sposób. Niemożliwe? A jednak! Istnieje wiele sposobów, by właśnie tak przyswoić nową wiedzę. W końcu człowiek najlepiej uczy się podczas zwykłych, codziennych czynności i zabaw. A co, jeśli wdrożyć to w swoje przedmaturalne działania?

Znajdź swój własny styl przyswajania wiedzy

Nauka wcale nie musi oznaczać wielogodzinnych maratonów z nosem w książce. Kluczem jest znalezienie aktywności, która najlepiej odpowiada charakterowi danej osoby i połączenie jej z nauką języka. Specjaliści z firmy Babbel przygotowali listę najciekawszych sposobów, które gwarantują polepszenie lingwistycznych umiejętności:

  • Oryginał zawsze najlepszy – oglądaj seriale i filmy w ich oryginalnej wersji językowej i uważnie śledź każdy dialog. Dzięki temu z łatwością przyswoisz nie tylko prawidłową wymowę, ale także nowe słowa i wyrażenia.
  • Uczcie się wspólnie – rozmawiaj z polskimi przyjaciółmi w języku, którego się uczysz – nie tylko osobiście, ale także dzięki wiadomościom tekstowym w popularnych komunikatorach.
  • Codzienne czynności w zagranicznym kontekście – Na kilka dni przed egzaminem skonfiguruj swój telefon komórkowy tak, by z aplikacji lub portali społecznościowych korzystać w danym języku.
  • Wideorozmowy zamiast wspólnej kawy – umów się z przyjaciółmi z klasy na koleżeńskie pogaduchy, aby wykorzystać całą wiedzę w praktyce.
  • Pisanie poprzez czytanie – zawsze warto wykorzystać przerwy w nauce, aby chłonąć dobrą literaturę zagraniczną, również prasę! To z pewnością ułatwi zrozumienie struktury językowej języka pisanego i jego formuły.
  • Stwórz swój słowniczek – znajdź i naucz się kilku zabawnych zwrotów, tekstów piosenek lub cytatów i staraj się używać ich podczas pisania.
  • Zakochaj się w nowym języku! Jeśli zasady gramatyki i sama wymowa są frustrujące, przypomnij sobie, że kryje się za nimi kultura, którą warto odkrywać. Język jest kluczem do zbliżenia się do danego kraju, jego mieszkańców, muzyki i literatury!

W nauce szczególnie pomaga także słuchanie podcastów! Dzięki nim mamy praktycznie żywy kontakt z oryginalną mową oraz jej wydźwiękiem, do tego przyswajamy język w ciekawy sposób. Poruszane w nich tematy wprost mobilizują do interakcji i dalszego zgłębiania poruszanych kwestii. Bardzo dobrym przykładem może być ostatnie nagranie Babbel “English Trips”, które zachęcają słuchacza do wirtualnej, językowej podróży po anglojęzycznym świecie pełnym intrygujących historii oraz ciekawostek na temat odmiennych kultur (https://www.babbel.com/pl/magazine/nowy-podcast-english-trips).

O Babbel

Babbel – aplikacja, która sprawi, że poczujesz się swobodnie, mówiąc w innym języku: 73% ankietowanych użytkowników potwierdza, że potrafi przeprowadzić prostą rozmowę w innym języku już po pięciu godzinach nauki. Kursy językowe są dostępne na stronie internetowej oraz w formie aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS, umożliwiając naukę 14 języków w 8 językach wyświetlania. W polskiej wersji językowej dostępne są obecnie kursy angielskiego i niemieckiego. Kompaktowe lekcje trwają zaledwie 10-15 minut, dzięki czemu są odpowiednią formą nauki nawet dla najbardziej zabieganych. Lekcje tworzone są przez zespół dydaktyków i ekspertów językowych i dotyczą tematów z życia wziętych, od przedstawiania się po zamawianie jedzenia i komunikację w podróży.

Firma Babbel została założona w 2007 roku przez Markusa Witte (Executive Chairman of the Board)) i Thomasa Holla (Chief Technology Officer). Obecnie zespół liczy ponad 750 osób pochodzących z ponad 60 krajów, pracujących w biurach w Berlinie i Nowym Jorku. Przejrzysty model biznesowy oparty na subskrypcji i tym samym rezygnacji z reklam pozwala uczącym się skupić się na efektywnej nauce języka. Aktualnie z aplikacji Babbel korzystają miliony aktywnych użytkowników.

Więcej informacji na: www.babbel.com