Elektryku, miej prąd pod kontrolą!

Wiedza, spokój i odpowiednie narzędzia – tak wyposażony elektryk może podjąć się każdej pracy. O dwa pierwsze punkty z tego zestawu musi zadbać sam. A jakie instrumentarium zapewni mu bezpieczeństwo? Postanowiliśmy to precyzyjnie ustalić, korzystając z podpowiedzi eksperta.

Ci, którzy w pracy mają do czynienia z prądem, wiedzą, że tu nie ma miejsca na pomyłki. Żeby ich uniknąć, trzeba sięgać jedynie po te narzędzia, które gwarantują maksymalny poziom bezpieczeństwa. Co o tym decyduje?

Norma prawdę Ci powie

Zanim zdecydujemy się na kupno narzędzi, które będą nam służyły w codziennej pracy, warto się im dokładnie przyjrzeć. Wszystkie znaki na opakowaniu i samym narzędziu są znaczące i ważne.

Informacja o DIN ISO 9001 czy VDE-DIN EN 60900 mówi, że narzędzia powstają zgodnie z najwyższymi standardami produkcji obowiązującymi w Europie i są zgodne z obowiązującymi normami związanymi z BHP. W omawianym przypadku mogą więc służyć tam, gdzie mamy do czynienia z prądem przemiennym o napięciu do 1000 V i prądem stałym o napięciu do 1500 V – ale uwaga, nie zmienia to znanego fachowcom faktu, że nie wolno pracować na urządzeniach pod napięciem.

Przede wszystkim każde z narzędzi niezbędnych elektrykowi (kombinerki, szczypce, obcinaczki, wkrętaki czy ściągacze izolacji) jest odpowiednio izolowane. O tym, czy nadaje się do pracy w miejscach, gdzie mamy do czynienia z prądem, świadczy znaczek VDE – wyjaśnia Michał Ostrowski, menadżer produktu w Lange Łukaszuk, ekspert branży narzędzi ręcznych.
VDE to skrót nazwy niemieckiego instytutu, który zajmuje się testowaniem i certyfikowaniem wyrobów elektrycznych i elektronicznych. Widząc go, wiemy, że produkt został starannie przebadany pod względem elektrycznym – dodaje.

W praktyce to oznacza, że zbadana została odporność konkretnego przedmiotu na niskie temperatury, nacisk, uderzenia, działanie ognia, a także jego właściwości izolacyjne.

Tylko najlepsze materiały

Warto też zadbać o to, by do zestawu profesjonalnych narzędzi elektryka trafiały jedynie te wykonane z najlepszych materiałów. – Wyszczerbiony wkrętak czy uszkodzone kombinerki mogą doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku – ostrzega Michał Ostrowski z Lange Łukaszuk. – Najlepiej, by części metalowe były wykonane z wysokogatunkowej, odpowiednio hartowanej, odpornej na wyszczerbienie stali – podpowiada.

Topowe produkty zawsze są odpowiednio oznaczone, więc bez problemów sprawdzimy ich parametry użytkowe. Gwarancję jakości daje użycie stali chromowo-wanadowo-molibdenowej, czyli (skróty: Cr, V i Mo w różnych wariantach, bo każda znacząca firma ma zwykle opatentowaną własną technologię).

Ergonomia zapewni wygodę

To słowo bardzo modne w ostatnich latach, ale też niezmiernie ważne – szczególnie, gdy chodzi o bezpieczeństwo pracy elektryków. Dlaczego ergonomia narzędzia jest tak istotna? – Narzędzie, którego rękojeść została wyprofilowana tak, by idealnie leżało w dłoni, nie wyśliźnie się z niej. Takie dopasowanie ma też inną, wielką zaletę: przenosi maksymalną siłę przy minimalnym wysiłku. To doceni każdy, kto jedną czynność musi powtórzyć w wielokrotnie, np. w krótkim czasie dokręcić wiele śrub – tłumaczy ekspert z Lange Łukaszuk. Dlatego najpoważniejsi gracze na rynku profesjonalnych narzędzi również temu poświęcają wiele uwagi.

Ale przymiotnik „ergonomiczny” powinien również charakteryzować części metalowe narzędzi – odpowiednio wyprofilowane ostrze wkrętaka, szczęki kombinerek czy szczypiec albo elementy obcinaczek i ściągaczy izolacji mają bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy.

 

————————

 

Narzędzia NWS VDE

Profesjonalna linia narzędzi renomowanej niemieckiej firmy NWS (np. kombinerki, obcinaczki boczne, szczypce płaskie) zapewnia wszystko, co niezbędne do komfortowej pracy:

 • Każde jest wykonane zgodnie z obowiązującymi normami.
 • Nadają się do różnorodnych prac.
 • Do ich produkcji zastosowano stal najwyższej jakości.
 • Rękojeść jest niezwykle trwała i ergonomiczna.
 • Producent daje na nie 5 lat gwarancji.
 • Wszystkie są izolowane do 1000 V.

 

Wkrętaki Felo Ergonic VDE

To unikalne narzędzia zgodne z normą EN 60900. Producent zadbał o wyposażenie ich w cechy, dzięki którym praca elektryka staje się bezpieczniejsza:

 • Klingi są wykonane z doskonałej, wytrzymałej stali chromowo-wanadowo-molibdenowej.
 • Wielka precyzja wykonania i trwałość końcówek.
 • Ergonomiczna rękojeść (dopasowująca się do kształtu dłoni użytkownika) umożliwia pewny chwyt i minimalny wysiłek w celu uzyskania maksymalnego efektu.
 • Wszystkie wkrętaki tej serii mają certyfikat bezpieczeństwa GS i są izolowane do 1000 V.
 • Asymetryczny kołnierz rękojeści zapobiega toczeniu się narzędzia po nawierzchni, na której je położymy.
 • Poprzeczny otwór w rękojeści pozwala wygodnie zawiesić narzędzie albo użyć dźwigni, która ułatwi dokręcenie bądź odkręcenie śruby.
 • Gwarancja: 15 lat.

Lange Łukaszuk jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce 20 wiodących światowych marek w branżach: elektronarzędziowej, narzędziowej, elektrotechnicznej i oświetleniowej. Jako pierwszy wprowadził do Polski szereg renomowanych producentów, jak Steinel, Panasonic, Starmix, Collomix, Proxxon czy Wolfcraft. Od 30 lat strategia rozwoju polega na rozbudowie oferty o produkty tylko wysokiej klasy. Lange Łukaszuk wprowadza na polski rynek również rozwiązania innowacyjne i przyszłościowe technologie w różnych kategoriach produktowych. Jest pionierem w dziedzinach m.in. opalarek oraz pistoletów klejowych. Firma działa na terenie całego kraju, zaopatrując blisko 30 punktów partnerskich oraz ponad 1000 sklepów specjalistycznych i marketów budowlanych. Dla wielu grup asortymentowych jest wiodącym dystrybutorem na polskim rynku narzędziowym.