Hotele w Polsce inwestują w stacje ładowania

Na polskim rynku pojawiło się innowacyjne rozwiązanie dla kierowców niskoemisyjnych aut. Polscy naukowcy opracowali specjalne stacje ładowania tych samochodów umieszczone w słupach oświetleniowych. To idealne rozwiązanie dla hoteli i restauracji, zdobywające coraz większą popularność w Europie. 

Rynek samochodów elektrycznych szybko rośnie. Każdego miesiąca w Europie rejestruje się ponad 25 tys. nowych aut tego typu, co oznacza roczny wzrost rynku o prawie 100 proc. – podaje firma technologiczna The Mobility House.

W Polsce samochody elektryczne nie są jeszcze tak bardzo popularne, ale rynek konsekwentnie się poszerza. Pod koniec maja tego roku po polskich drogach jeździło prawie 4 tys. elektrycznych aut z polskimi tablicami rejestracyjnymi. Tylko od stycznia do maja tego roku zarejestrowano 1187 elektryków – podaje portal GreenWay Polska.

Sytuację mogą poprawić dopłaty do samochodów elektrycznych kupowanych przez osoby fizyczne, mające ruszyć jeszcze w tym roku. Dzięki nim najtańszy elektryk może kosztować nawet o kilkanaście tysięcy złotych mniej niż takiej samej klasy hybryda.

Hotele przyjazne elektrykom
W czasie wakacji i podróży służbowych dostępność miejsc do ładowania samochodu decyduje o wyborze hotelu lub restauracji przez kierowcę samochodu elektrycznego. Europejskie hotele doskonale wiedzą, jak zachęcać klientów, więc jak grzyby po deszczu powstają przy nich stacje ładowania. Taka informacja w serwisie map i systemie nawigacji może przecież przyciągnąć nowych gości.

Szybciej niż liczba aut elektrycznych rośnie segment ładowarek do nich. W Polsce jest już niemal 1000 punktów ładowania normalnej mocy i niemal 500 o dużej mocy – wynika z danych Ministerstwa Energii. Staje się już regułą, że nowe inwestycje komercyjne są wyposażone w takie udogodnienie.

Na terenie Europy działa już ponad 150 tys. punktów ładowania, dzięki czemu podróżowanie staje się proste i bezproblemowe – podaje Europejskie Obserwatorium Paliw Alternatywnych. Pierwsze miejsce na podium zajmuje pod tym względem Holandia, która ma aż 37 tys. takich stacji, a drugie Niemcy – ponad 26 tys. Zazwyczaj stacje są zlokalizowane na parkingach, w centrach handlowych, stacjach paliw, restauracjach i hotelach.

Kierowcy elektrycznych samochodów korzystają z witryny i aplikacji Chargemap, która pokazuje prawie wszystkie punkty ładowania w Europie, niezależnie od ich operatora.

Polska nadal w tyle
W Polsce pod tym względem nie jest tak różowo. Według Booking.com maksymalnie 500 hoteli może pochwalić się dostępem do stacji ładowania dla swoich klientów. Wyszukiwanie stacji ładowania różni się jednak w Booking.com diametralnie każdego dnia. Czasami jest to liczba 10, czasami 172, 390, maksymalnie 500 stacji. Wiele z hoteli chwali się stacjami ładowania, które znajdują się w pobliżu, np. w centrum handlowym, ulicę dalej lub przy salonie samochodowym etc. Dla osoby podróżującej po Polsce samochodem elektrycznym znalezienie hotelu z łatwym dostępem do ładowania to nadal spory problem.

Inżynierowie ze spółki Alumast z Wodzisławia Śląskiego opracowali innowacyjne rozwiązanie wykorzystujące infrastrukturę słupów oświetleniowych jako bazę do ładowania samochodów elektrycznych. W ich rozwiązaniu stacja ładowania o mocy do 22 kW jest zintegrowana z kompozytowym słupem oświetleniowym, co pozwala na pełne ładowanie miejskiego samochodu elektrycznego w ciągu od nawet dwóch do kilku godzin.

– Wykorzystanie obecnej infrastruktury oświetleniowej to najefektywniejsze, najtańsze i najkorzystniejsze dla środowiska rozwiązanie problemu ładowania samochodów – podkreśla Jarosław Schabowski, dyrektor BRD i rozwoju kompozytów Alumast SA.

Jak dodaje specjalista, słupy kompozytowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych i wandali oraz bezpieczne dla kierowców w razie zderzenia.

Ładowanie nocą
Takie rozwiązanie wydaje się idealne dla hoteli i restauracji. Ładowanie auta w nocy jest korzystne zarówno dla samochodu, środowiska, jak i kierowcy. Elektryka można naładować mniejszą mocą prądu, co wydłuża życie baterii i chroni środowisko. Kierowca idzie spać do hotelu, a w tym czasie jego samochód jest doładowywany na parkingu. Niższym kosztem, bo odbywa się to w godzinach, w których taryfy są obniżone.

– Nasze innowacyjne rozwiązanie wpisuje się w zrównoważony rozwój środowiska, bezpieczeństwo użytkowników i ogólne dobre wykorzystanie technologii elektrycznych – podkreśla Zbigniew Szkopek, prezes Alumast SA.

Polscy hotelarze i restauratorzy zdają sobie sprawę, że stacje ładowania samochodów mogą nie tylko przyciągnąć nowych klientów, ale też zaprezentować ich obiekt jako miejsce przyjazne środowisku.

– Zamierzamy zainstalować stację ładowania dla elektryków w przyszłym roku. Będziemy też oferowali turystom do wypożyczenia samochód elektryczny, ale tylko tym, którzy przyjadą do nas komunikacją zbiorową i pokażą bilet na autobus albo pociąg. Chcemy w ten sposób pokazać, że można zmniejszać smog, zaczynając od bardzo prostych działań. Dla nas to fantastyczne rozwiązanie – powiedział Piotr Zygarski, właściciel Hotelu PRL w Zakopanem.

————————
Informacje o spółce
Alumast SA jest wiodącym projektantem i producentem innowacyjnych rozwiązań kompozytowych wykorzystywanych w wielu branżach, m.in. kolejowej, energetycznej, teletechnicznej czy drogowej. Słupy i konstrukcje Alumast SA są z powodzeniem wykorzystywane w inwestycjach drogowych, energetycznych, deweloperskich oraz w branży HoReCa.
Swoją działalność Alumast rozpoczął jako kilkuosobowa firma specjalizująca się w produkcji, sprzedaży i montażu rozwiązań aluminiowych. Na przestrzeni lat skupił się na rozwoju oferty opartej na innowacyjnych właściwościach kompozytu polimerowego. Dzięki temu jego produkty znalazły zastosowanie w ponad 40 krajach na całym świecie.

Alumast S.A.
•    Marklowicka 30A 44-300 Wodzisław Śląski
•    tel. +48 32 453 03 14
•    tel. +48 32 453 03 15
•    tel. +48 32 453 03 16
•    tel. +48 32 453 03 17
•    fax +48 32 455 47 25
•    email: info@alumast.eu

KontaktPolub nas na Facebooku