Jak często szukasz ciszy?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaką rolę w waszym życiu odgrywa dźwięk i cisza? Czy często szukacie spokoju z dala od zgiełku miasta i delektujecie się odgłosami lasu, ciszy muzealnej lub delikatnego szumu morza? Jeśli odpowiedzieliście „tak” na choćby jedno pytanie, to dobry czas na zapoznanie się z poniższymi zagadnieniami.

W poszukiwaniu ciszy

W obecnych czasach otacza nas wyjątkowo męcząca kakofonia dźwięków. Przywykliśmy do nich, ponieważ przyszło nam wychowywać się w czasach otaczających zewsząd samochodów, pociągów, zatłoczonych kawiarni, gamy mniejszych i większych głośników. Natężenie decybeli jest czasami tak wysokie, że zagraża naszemu zdrowiu i negatywnie wpływa na samopoczucie. Zanieczyszczenie hałasem może być tak samo groźne, jak skażenie powietrza.

Ten ważny temat na szczęście coraz częściej jest omawiany w dyskursie publicznym. I nie można tutaj nie wspomnieć o jednym z najważniejszych projektów, jaki powstał w ostatnim czasie. Mowa o filmie dokumentalnym „W poszukiwaniu ciszy”, który zmusza nas do dyskusji o doświadczeniach dźwiękowych i ekologii akustycznej. Czy wiecie, które z miejskich dźwięków mogą być dla nas przyjemne? Jakich słuchamy chętnie i z uwagą, a które ignorujemy? Bohaterowie filmu przypomną Wam znaczenie ciszy w życiu, a jednocześnie zgłębicie ich osobiste doświadczenia. Poznacie pisarzy i naukowców zajmujących się tym tematem, mnisi zen pokażą wam ceremonię parzenia herbaty, a pewien strażnik wyjaśni ile rozkoszy płynie z dźwięku pękającej kry. Jeśli czasami poszukujecie samotności, w której macie potrzebę się zanurzyć, koniecznie zainteresujcie się tym filmem.

Warto wiedzieć więcej

Jednak to nie koniec ciekawostek kulturalnych, o których chcemy opowiedzieć. Nadchodzi bowiem wydarzenie, które może jeszcze lepiej i naukowo wprowadzić Was w temat akustyki. Jeżeli jesteście ciekawi tego zagadnienia, to koniecznie zarezerwujecie czas 17 września. Tego dnia Stowarzyszenie Komfort Ciszy wraz z marką Saint-Gobain organizują wydarzenie on-line „W pogoni za ciszą”.  Będzie ono transmitowane w godzinach 17:00-18:30. Podczas wydarzenia będzie można usłyszeć wypowiedzi wielu ekspertów, między innymi:

  • prezesa grupy Saint-Gobain i  dyrektora Centrum Nauki Kopernik
  • prezesa Komfortu Ciszy, który zaprezentuje raport „Polska w decybelach”
  • Radka Kotarskiego — twórcy Polimatów, który opowie o tym, czym jest hałas

Pojawi się także Centrum Nauki Kopernik, które przedstawi dwa pokazy o muzyce i premierowy o dźwięku. Na sam koniec w dwóch panelach: „Akustyka a mój biznes” i „Akustyka a budynek” będzie można zadawać nurtujące pytania.

Jeżeli interesuje Was pojęcie akustyki i poszukiwania ciszy, to na pewno dowiecie się wielu ciekawych informacji i poznacie nowe zagadnienia, fakty i wyniki badań. Kto wie, może większa wiedza pozwoli Wam z łatwością samodzielnie poszukiwać ciszy i miejsc do spokojnego spędzania wolnego czasu.