Jak sprawić, by ręce były czyste, a rachunki niskie

Elektryczna suszarka do rąk czy papierowe lub tekstylne ręczniki – co jest bardziej higieniczne? Co skuteczniejsze? Co gwarantuje mniejsze wydatki? Oba rozwiązania mają zwolenników. Zebraliśmy fakty, które pomogą podjąć decyzję, które z nich wybrać.

 

Hotele, supermarkety, galerie handlowe, urzędy, duże stacje benzynowe – zarządca każdego z tych miejsc musi się zmierzyć z wyzwaniem, jakim są rzesze klientów, którzy po wyjściu z toalety chcą umyć ręce.

Co najmniej trzy warunki muszą więc być spełnione, by wszyscy (i klienci, i właściciele) czuli się zadowoleni – cały proces ma być:

 • skuteczny (suszenie powinno być szybkie i dokładne);
 • bezpieczny (pozbycie się szkodliwych bakterii z dłoni);
 • oszczędny (jak najniższe rachunki z tym związane).

 

Na co postawić

Jeszcze 25 lat temu sprawa była prosta: ręczniki papierowe lub tekstylne. Inne rozwiązania były albo bardzo drogie, albo mało skuteczne. Ale szybki rozwój technologii sprawił, że nowoczesne suszarki zaczynają zdobywać przewagę. – Użycie elektrycznych suszarek Starmix oznacza szereg wymiernych korzyści: przede wszystkim nie trzeba w nich ciągle uzupełniać wkładów, jak to się dzieje w przypadku ręczników papierowych. Poza tym z ich użyciem nie wiążą się sterty odpadów, które trzeba zutylizować, a wysokiej jakości filtry oczyszczają powietrze ze szkodliwych mikrobów i pyłów. I jeszcze jedna ważna sprawa: wszystkie koszty eksploatacji są znacznie niższe niż w przypadku papierowej konkurencji – wylicza Radosław Koźba, menadżer produktu z Lange Łukaszuk, jedynego dystrybutora firmy Starmix w Polsce. – Nie bez znaczenia jest fakt, że te nowoczesne urządzenia są energooszczędne, co pozwala znacząco zredukować rachunki za energię elektryczną. Kwoty są znacznie niższe, niż te w przypadku używania ręczników papierowych czy tekstylnych – podkreśla.

Kalkulator wyliczy, ile kosztuje suszenie rąk

Żeby nie posługiwać się emocjami, a wymiernymi wynikami, warto porównać koszty użycia obu technologii, korzystając z prostego kalkulatora dostępnego na stronie suszarkistarmix.pl. Policzmy zatem:

 • Cena energii elektrycznej: 0,52 zł za kWh.
 • Cena jednego ręcznika papierowego: 0,02 zł za 1 sztukę.
 • Ilość cykli suszenia rąk dziennie (jednego podajnika na papier): 500.
 • Ilość dni pracy w roku (np. w przypadku stacji benzynowych to 365).
 • Model suszarki Starmix: XT 3001.

Wpisujemy, klikamy i… wynik gotowy:

 • Roczny koszt zużycia ręczników papierowych: 10950 zł.
 • Roczny koszt energii elektrycznej zużytej przez jedną suszarkę: 265,72 zł.

Wnioski każdy może wyciągnąć samodzielnie. – Przed podjęciem decyzji, co będzie lepsze, warto skorzystać z takiego kalkulatora, by sprawdzić, jak te koszty sprawdzą się w konkretnej sytuacji – mówi Radosław Koźba.

 

Suszarka kontra ręcznik

Żeby rozwiać wątpliwości, zestawmy jeszcze cechy użytkowe, którymi charakteryzują się obie technologie.

 

Suszarka elektryczna:

 • Ma lepszy ślad ekologiczny (jak podaje Wikipedia, to „wskaźnik umożliwiający oszacowanie zużycia zasobów naturalnych w stosunku do możliwości ich odtworzenia przez Ziemię”; autorem tego pojęcia jest prof. Mathis Wackernagel, prezes Global Footprint Network).
 • Udowodniono, że zmniejsza liczbę bakterii na rękach – nowoczesny filtr HEPA usuwa z otaczającego powietrza do 99,9 proc. cząstek wielkości bakterii (dotyczy to modelu XT3001). Zapewnia więc użytkownikom bezpieczeństwo biologiczne.
 • Zawsze jest dostępna – nie wymaga systematycznego dokładania materiałów eksploatacyjnych (czyli ręczników do podajnika) i częstych interwencji związanych z konserwacją (może działać bez przerwy przez wiele lat).
 • To najbardziej opłacalny i najszybszy system suszenia rąk.
 • Zużycie energii niezbędnej do suszenia rąk jest znacznie niższe niż do zutylizowania zużytych ręczników. Rachunki są więc znacząco niższe (co pokazały już wyliczenia z kalkulatora).

Ręczniki papierowe:

 • Mają słaby ślad ekologiczny (a więc większy negatywny wpływ na środowisko naturalne niż suszarki elektryczne).
 • Wysokie są koszty operacyjne związane z ich używaniem (kupno materiałów, obsługa, konieczność drogiej utylizacji odpadów – co roku na świecie są „produkowane” 254 mln ton zużytych ręczników! ).
 • Zablokowane toalety (ręczniki papierowe są, niestety, często używane w sposób niewłaściwy).
 • Puste podajniki na ręczniki i przepełniony kosz na odpady papierowe zniechęcają klientów.
 • Ich produkcja jest szkodliwa dla środowiska (odbywa się to kosztem wycinania setek tysięcy drzew na całym świecie – każdego dnia na świecie wycina się ich z tego powodu 51 tysięcy).

Kiedy patrzymy na te argumenty, trudno mieć wątpliwości, że nowoczesne, elektryczne suszarki do rąk – takie, jak Starmix – są pod każdym względem lepszym rozwiązaniem niż ręczniki papierowe. Pozwalają oszczędzać, czas, pieniądze, zdrowie klientów i radykalnie ograniczają nasz wpływ na i tak już cierpiące środowisko naturalne – podsumowuje to zestawienie Radosław Koźba.

 

Lange Łukaszuk jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce 20 wiodących światowych marek w branżach: elektronarzędziowej, narzędziowej, elektrotechnicznej i oświetleniowej. Jako pierwszy wprowadził do Polski szereg renomowanych producentów, jak Steinel, Panasonic, Starmix, Collomix, Proxxon czy Wolfcraft. Od 30 lat strategia rozwoju polega na rozbudowie oferty o produkty tylko wysokiej klasy. Lange Łukaszuk wprowadza na polski rynek również rozwiązania innowacyjne i przyszłościowe technologie w różnych kategoriach produktowych. Jest pionierem w dziedzinach m.in. opalarek oraz pistoletów klejowych. Firma działa na terenie całego kraju, zaopatrując blisko 30 punktów partnerskich oraz ponad 1000 sklepów specjalistycznych i marketów budowlanych. Dla wielu grup asortymentowych jest wiodącym dystrybutorem na polskim rynku narzędziowym.

KontaktPolub nas na FacebookuSklepy firmDodaj ogłoszenieWyszukiwarka firm