Jak wygląda rynek hoteli designerskich w Polsce? Zobacz najnowszy raport HRS

Czy goście hotelowi zwracają uwagę na nowoczesny wystrój wnętrz w miejscu noclegowym? Jak do nietypowych aranżacji podchodzą sami przedstawiciele branży hotelowej? Czym właściwie charakteryzują się hotele designerskie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w najnowszym raporcie Hotelowy Design przygotowanym przez przedstawicieli portalu hotelowego HRS.


Aż 72% gości hotelowych uważa, że hotel designerski powinien być nowoczesny. Natomiast aż 56% hotelarzy twierdzi, że hotel designerski to miejsce, które wyznacza trendy. Jednocześnie goście hotelowi i hotelarze mają różne zdanie na temat tego, co według nich powinno znajdować się w miejscu noclegowym określanym takim mianem.

Czy ich opinie są jednak aż tak rozbieżne? Goście hoteli większą wagę przykładają do sprzętów i wyposażenia, natomiast hotelarze – do jakości obsługi i nietypowych rozwiązań.

Czego jeszcze można dowiedzieć się z raportu? Prezentujemy 3 ciekawostki związane z hotelami designerskimi.

Niewielka liczba hoteli designerskich w Polsce

Goście hotelowi wskazali 135 hoteli w Polsce, które uznali za obiekty designerskie. Czy to dużo? Według danych zebranych przez GUS w pierwszym półroczu 2017 r. w Polsce działało około 9 595 hoteli i łącznie 11 043 obiektów hotelowych (hoteli, moteli, pensjonatów i innych). W tej perspektywie liczba 135 stanowi jedynie około 1%. W przyszłości może się to jednak zmienić pod warunkiem, że miejscom z lepszym designem będzie towarzyszyć wysoko wykwalifikowana i doświadczona obsługa obiektu.

Design jest w cenie, tak samo jak dobra lokalizacja hotelu

Choć hotele designerskie nie są w Polsce zbyt popularne, coraz więcej gości hotelowych szuka ich podczas wybierania miejsca noclegowego.

Aż 56% osób zapytanych przez przedstawicieli HRS odpowiedziało, że to właśnie styl hotelu zadecydował o rezerwacji przez nich miejsca. Jak się okazuje, większość z nich jest w stanie zapłacić za dwuosobowy pokój w hotelu designerskim od 200 do 300 zł.

Nie tylko mydełka i minikosmetyki. Inspiracje wprost z designerskich pokoi

Niektórym osobom design hoteli podoba się tak bardzo, że chcą wykorzystać część elementów wystroju w swoim mieszkaniu. I choć jeszcze niedawno niektórzy goście korzystali w domu z pachnących kosmetyków z nazwą hotelu na etykiecie, obecnie większość z nich raczej odtwarza w domu zaobserwowane rozwiązania.

Z jednej strony dotyczą one funkcjonalnych udogodnień, takich jak:

  • deska do prasowania przymocowana do ściany,
  • połączenie lampki nocnej z ładowarką,
  • montaż zasłon zaciemniających,
  • instalacja głośników w łazience.

Z drugiej strony są związane bezpośrednio z samym designem – zdobienia ścian, kolorystka, dekoracje czy wybór zdobionych mebli.

Więcej na temat hoteli designerskich znajduje się w raporcie HRS Hotelowy Design. Poza wynikami ankiety przeprowadzonej przez przedstawicieli sieci hoteli są tam również wywiady i opinie specjalistów z branży hotelarskiej.

 

Źródło: https://www.hrs.com/pl/blog/raporty/hotelowy-design-raport.html