Majka Jeżowska śpiewa o niemarnowaniu jedzenia słowami dzieci

Tesco zakończyło konkurs dla szkół „Rymuję, nie marnuję”. Zwieńczeniem zabawy jest wyjątkowa piosenka stworzona na podstawie prac uczniów, której współautorką i wykonawczynią jest Majka Jeżowska.

Konkurs „Rymuję, nie marnuję” to część programu edukacyjnego „Od uprawy do potrawy”, będącego wspólną inicjatywą Tesco oraz Partnerów: Fundacji Tesco i Federacji Polskich Banków Żywności. W konkursie wzięło udział 60 Klubów Niemarnowania z całej Polski, których zadaniem było stworzenie zwrotki i refrenu piosenki poświęconej tematyce niemarnowania żywności i zdrowego odżywiania.

Prace konkursowe stały się częścią wyjątkowej piosenki o niemarnowaniu, której współautorką i wykonawczynią jest dobrze znana wszystkim Majka Jeżowska. Wizerunki dzieci ze zwycięskich Klubów można dodatkowo zobaczyć w teledysku znajdującym się m.in. na kanałach społecznościowych Tesco.

– Tworzenie piosenki to była dla mnie ogromna frajda. Tekst powstał na podstawie pomysłów dzieci, które po raz kolejny udowodniły, że ich kreatywność nie zna granic! Najważniejsze jest jednak przesłanie, czyli nawołanie do zaprzestania marnowania żywności, bo właśnie tego dotyczy nasza piosenka. Powinniśmy wszyscy zastanowić się przez moment i wspólnie rozpocząć „modę na niemarnowanie”. Wiedzą o tym dzieci i powinni wiedzieć o tym także dorośli – mówi Majka Jeżowska, współautorka tekstu i muzyki do piosenki „Od uprawy do potrawy”.

Uczestnicy konkursu otrzymali również bony do sklepów Tesco oraz zestawy ekologicznych notesów.

Konkurs z przesłaniem

Celem konkursu, poza dobrą zabawą, było również zwrócenie uwagi dzieci na problem marnowania żywności, którego skala jest ogromna. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) na świecie co roku marnuje się aż 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia – czyli jedna trzecia tego, co jest produkowane. To właśnie walory edukacyjne, zaraz obok humoru i kreatywności, stały się głównym kryteriami oceny w konkursie Tesco. Na ich podstawie Jury* wyłoniło troje laureatów, wśród których znalazły się Kluby Niemarnowania z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Środowiskowego Ogniska Wychowawczego nr 4 w Częstochowie (I miejsce), Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Częstochowie (II miejsce) oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Prudniku (III miejsce).

– Poziom przesłanych prac konkursowych był niezwykle wysoki. Dzieci włożyły w przygotowanie piosenek dużo serca, dlatego wybór zwycięskich prac był naprawdę trudny. Mamy jednak nadzieję, że dla wszystkich uczestników nasz konkurs stał się okazją do doskonałej zabawy oraz inspiracją do pogłębiania wiedzy na temat zdrowego odżywiania i problemu, jakim jest marnowanie żywności w Polsce. Wierzymy, że budowanie świadomości oraz kształtowanie pozytywnych nawyków żywieniowych u najmłodszych pozwoli nam na przestrzeni lat pożegnać się z tym przykrym problemem – mówi Katarzyna Bąk, Community Manager w Tesco Polsce.

Piosenka

 

*W skład Jury obok Organizatora programu „Od uprawy do potrawy” i Fundatora konkursu, firmy Tesco, wchodzili Partnerzy: Fundacja Tesco oraz Polska Federacja Banków Żywności, oraz Ambasadorka konkursu, piosenkarka Majka Jeżowska.

 

Tesco Polska to sieć ponad 300 sklepów na codzienne zakupy – supermarketów i hipermarketów kompaktowych – działająca na polskim rynku już od ponad 20 lat. Firma od lat konsekwentnie angażuje się w działania społeczne prowadząc programy edukacyjne, promując zdrowy styl życia oraz podejmując wiele inicjatyw społecznych, takich jak walka z marnowaniem żywności nie tylko w ramach własnej sieci, ale w całym łańcuchu dostaw.

Więcej informacji: www.tesco-polska.pl

Translate »