Mieszkasz w bloku? Nie pozwól, aby usłyszeli to Twoi sąsiedzi!

Od głośnego kichania, przez awantury z wybornymi dialogami, po imprezy z niezbyt atrakcyjną dla otoczenia muzyką. Wszystkie te sytuacje doskonale zna wielu z nas. Lista odgłosów, jakie słyszymy, jako sąsiedzi jest jednak znacznie dłuższa. Sami także możemy nie zdawać sobie sprawy, że nasze otoczenie słyszy, kiedy głośniej rozmawiamy, upuścimy coś ciężkiego lub… spuścimy wodę w toalecie. Czy powinniśmy przyzwyczaić się do takich „atrakcji” czy może postawić na unormowanie naszej prywatności? Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania i jak skutecznie je wyciszyć?

Akustyka pomieszczeń praktycznie nigdy nie zawraca nam głowy, kiedy poszukujemy dla siebie idealnego lokum. Zwracamy uwagę na układ i wielkość pokoi, umiejscowienie okien czy numer piętra, ale mało kto dopytuje dewelopera o rodzaj materiałów, jakie zostały użyte do izolacji podczas projektowania nieruchomości. A to właśnie dzięki niej unikniemy w przyszłości przykrych niespodzianek i pozostawimy swój komfort w nienaruszonym stanie.

Warto podkreślić, że akustyka i materiały użyte do izolacji, to nie jest najłatwiejszy do oceny temat. O ile potrafimy sami sprawdzić, czy gniazdka elektryczne znajdują się tam, gdzie obiecał nam deweloper, o tyle materiały zabudowane w ścianie i wypisane w umowie pod trudnymi nazwami, niewiele nam wyjaśnią. Dlatego warto w tym celu skonsultować się z odpowiednim specjalistą. Na rynku jest wielu fachowców specjalizujących się w tej dziedzinie. Można również skorzystać z porad, jakie udziela Stowarzyszenie Komfort Ciszy, które od lat działa na rzecz lepszej akustyki w budownictwie.

Co jednak zrobić, jeżeli mieszkanie, które kupiliśmy, nie pochodzi z rynku pierwotnego lub jest za późno na zmianę decyzji, ponieważ już mieszkamy w budynku, który serwuje nam dość niezręczne udźwiękowienie? Pozostaje nam inwestycja w remont i odpowiednie materiały izolacyjne. Na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Łazienka

Jeżeli najbardziej problematyczny hałas generowany jest w łazience, rozwiązaniem które pomoże nam rozwiązać problem, będzie postawienie przedścianki akustycznej z odpowiednim wypełnieniem wysokopochłaniającą dźwięki wełną mineralną, np. szklaną o grubości ok. 5 cm. Wyeliminuje ona część dźwięków powietrznych dochodzących do sypialni. Kiedy problem wynika z hałasów instalacyjnych i przepływów ścieków w rurach, pomocne może okazać się obudowanie pionów instalacyjnych lekką konstrukcją z suchej zabudowy z wypełnieniem tym samym materiałem z wełny mineralnej. Rury powinny być szczelnie otulone izolacją. Jeśli natomiast przeszkadza nam przepływ mediów w przewodach i jednocześnie nie mamy miejsca na zabudowę wspomnianą wyżej, należy rozważyć otuliny z materiałów izolacyjnych.

Sypialnia

Jeżeli przeszkadzają nam odgłosy awanturujących się nad głową sąsiadów, które słyszymy np. w naszej sypialni, to dość prostym rozwiązaniem jest nieznaczne obniżenie poziomu swojego sufitu poprzez zamontowanie jego lekkiej, podwieszanej wersji z suchej zabudowy z wypełnieniem w środku. Pomoże nam tutaj wysokopochłaniająca dźwięki wełna w matach lub płytach o grubości ok. 5 cm.

Pozostałe pomieszczenia

W przypadku kiedy hałas generują przewody wentylacyjne – można go zredukować, izolując je samoprzylepnymi matami lamelowymi z wełen szklanych o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku AW (grubość 3-5 cm).

We wszystkich wspomnianych przypadkach bardzo ważne jest, aby materiał izolacyjny wypełniający lekkie konstrukcje z gips-kartonu lub pokrywający hałaśliwe kanały, miał jak najbliższy wartości 1,0 współczynnik pochłaniania dźwięku AW (alfa_w) spotykany na etykietach czy w dokumentacji wyrobów akustycznych. To ważne, tym bardziej że musimy zachować kompromis grubości. Nie możemy przecież pozwolić sobie na zabranie 20 cm w łazience czy pod sufitem przez izolację, dlatego musi ona być maksymalnie skuteczna już od grubości kilku centymetrów. Z tego względu warto dokładnie czytać etykiety opakowań produktów i wybierać te materiały, które spełniają odpowiednie normy akustyczne. Dzięki temu dajemy sobie i całej rodzinie gwarancję ciszy i spokoju na długie lata.

KontaktPolub nas na FacebookuSklepy firmDodaj ogłoszenieWyszukiwarka firm