Nowy system opłat drogowych w Bułgarii

1 marca Bułgaria wprowadziła nowy system opłat drogowych, oparty na łączności satelitarnej. Pojazdy ciężarowe mogą teraz automatycznie rozliczać przejazdy poprzez urządzenie pokładowe lub ticket, zaś pojazdy osobowe korzystają z e-winiety. Wszystkie trzy rodzaje opłat można regulować za pośrednictwem platformy online DKV.

Opłaty obowiązują na wyznaczonych drogach krajowych i autostradach o łącznej długości 3 115 km. Są obowiązkowe dla wszystkich typów pojazdów poruszających się po Bułgarii. Po pozostałych drogach, z łącznej sieci liczącej ok. 20 000 km, można nadal poruszać się bezpłatnie.

Nowością jest urządzenie pokładowe o nazwie TollPass, dedykowane częstym użytkownikom bułgarskich dróg, z pojazdami powyżej 3,5 t. Automatyczna rejestracja danych z pomocą GPS zapewnia płynny i szybki przejazd, ponieważ płatność odbywa się w trybie post-paid. Od 1 marca boxy można zamawiać za pośrednictwem DKV.

Dla przewoźników sporadycznie podróżujących przez Bułgarię lepszym rozwiązaniem będzie ticket (ang. Route Pass, bułg. Маршрутна карта). W przypadku ticketu należy przed rozpoczęciem podróży wskazać punkt rozpoczęcia i zakończenia trasy. Kierowca ma 24h od momentu aktywacji ticketu, aby pokonać wybrany odcinek.

Pojazdy osobowe do 3,5 t powinny natomiast zarezerwować e-winietę. Proponowana jest na okresy: weekendu, tygodnia, miesiąca, kwartału lub roku. Jej cena waha się od 10 do 97 euro. Wkrótce jej rezerwacja będzie także możliwa przez DKV.

Stawki dla pojazdów ciężkich różnią się w zależności od: liczby przejechanych kilometrów, klasy emisji zanieczyszczeń EURO, liczby osi, ciężaru pojazdu, typu pojazdu (pojazd ciężarowy lub autobus) oraz kategorii drogi. Ich wysokość można sprawdzić na: www.bgtoll.bg/en/toll. Dla pojazdów powyżej 12t różnica pomiędzy stawkami dla najniższej i najwyższej klasy Euro wynosi 100%.

Warto z wyprzedzeniem wybrać rodzaj rozliczeń i zarejestrować się do systemu, bo mandat za brak uiszczenia opłaty wynosi 77 do 383 euro.

Początek odcinka płatnego oznakowany jest w ten sposób:

Więcej informacji na stronie: https://www.dkv-euroservice.com/gb/toll-bulgaria/

Od teraz klienci DKV mogą wygodnie rozliczać opłaty drogowe w Bułgarii przez urządzenie pokładowe lub ticket, dostępne przez platformę online DKV.

Mapa płatnych dróg.
Trasy objęte opłatami w Bułgarii:
– fiolet: autostrady, 803 km
– zielony: drogi pierwszej klasy, 2312 km

Źródło: https://www.bgtoll.bg/en/news/up-to-date-information/tolls-for-mass-heavy-freight-traffic-will-be-from-4-to-7-stotinki-per-kilometer#gallery292

O DKV Euro Service
DKV Euro Service to międzynarodowy operator kart paliwowo-serwisowych DKV Card. Firma istnieje od 1934 roku i jest najstarszą i zarazem największą na drogach Europy organizacją serwisową. Obejmuje zasięgiem ponad 100 000 stacji i punktów usługowych. Na terenie Polski przedstawicielstwo DKV działa od ponad 25 lat. Współpracuje tu z siecią blisko 5000 stacji paliw i 150 warsztatów. Karta paliwowo-serwisowa DKV umożliwia bezgotówkowe tankowanie na stacjach różnych marek i dostęp do wielu usług dodatkowych, m.in. rozliczania opłat drogowych, serwisów naprawczych, internetowych serwisów do zarządzania transakcjami czy zwrotu zagranicznego podatku VAT i akcyzy.
www.dkv-euroservice.pl

KontaktPolub nas na FacebookuSklepy firmDodaj ogłoszenieWyszukiwarka firm