Słuchaj głosu serca, czyli… zrób lipidogram

Choroby układu krążenia obok nowotworów są obecnie najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, a ich liczba – rok do roku – rośnie w zastraszającym tempie. W 2020 roku wzrosła aż o 17 procent w porównaniu z rokiem 2019. Światowy Dzień Serca to doskonała okazja do tego, aby przypomnieć – zwłaszcza osobom po 40. roku życia – że regularne badania profilaktyczne znacznie zmniejszają ryzyko zawału czy zespołów wieńcowych. Jednym z podstawowych jest lipidogram, który obrazowo można porównać do okresowego badania stanu technicznego pojazdów. Dr Agata Błońska z Centrów Medycznych Medyceusz wyjaśnia, czego dowiemy się na podstawie lipidogramu. 

Lipidogram to bardzo ważne badanie, sprawdzające stężenie cholesterolu całkowitego, jego frakcji – cholesterolu HDL i LDL, a także triglicerydów we krwi. 

Cholesterol „dobry” i „zły”

Potocznie wiemy, że cholesterol jest nie tylko „zły” ale, że istnieje także cholesterol „dobry”. To wprawdzie duży skrót myślowy, ale zasadniczo oddający różnicę miedzy nimi. Na czym ona polega?

Cholesterol to związek chemiczny, który – o czym wie niewielu – jest niezbędny dla naszego organizmu. W zdecydowanej większości „produkuje” go wątroba, ale dostarczamy go także w żywności – głównie pochodzenia zwierzęcego. I ten nadmiar właśnie jest szkodliwy – wyjaśnia dr Agata Błońska z Centrów Medycznych Medyceusz.

  • „Zła” frakcja cholesterolu oznaczona jest skrótem LDL
  • „Dobra” frakcja cholesterolu oznaczone jest skrótem HDL

Cholesterol HDL, działa ochronnie na ściany naczyń krwionośnych, usuwa cholesterol ze ściany naczyniowej do wątroby i z tego powodu jest potocznie nazywamy „dobrym”, „Zły” cholesterol LDL dlatego jest „zły”, ponieważ odkłada się w naczyniach krwionośnych i w nadmiarze prowadzi do miażdżycy. Lipidogram dokładnie oznaczy obie wartości. 

To badanie odpowie nam także na pytanie, jakie mamy we krwi stężenie kwasów tłuszczowych nazywanych triglicerydami. One także – same w sobie – nie są złe. Wręcz przeciwnie, ponieważ stanowią źródło energii dla organizmu. Kłopot w tym, że przy złej diecie i nieaktywnym trybie życia jest ich za dużo, przez co podnoszą również ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.

Wartości cholesterolu

  • Jeśli u zdrowej lub nie zdiagnozowanej osoby lipidoggram wykaże wartość cholesterolu całkowitego do 190 mg/dl nie ma powodów do obaw;
  • Jeśli u zdrowej lub nie zdiagnozowanej osoby frakcja LDL nie przekroczy 115 mg/dl nie ma powodu do obaw
  • Jeśli u zdrowego lub nie zdiagnozowanego mężczyzny frakcja HDL jest wyższa niż 40 mg/dl nie ma powodu do obaw;
  • Jeśli u zdrowej lub nie zdiagnozowanej kobiety frakcja HDL jest wyższa niż 45 mg/dl nie ma powodu do obaw;
  • Jeśli triglicerydy nie przekroczą 150 mg/dl nie ma powodu do obaw.

Wartości wyższe niż wymienione wyżej: cholesterolu całkowitego, trójglicerydów,  frakcji LDL, a także wartości niższe niż podane frakcji HDL powinny nas zaalarmować i skłonić do wizyty u lekarza w celu głębszej diagnostyki medycznej lub rozpoczęcia leczenia.

Profilaktyka i leczenie

Ciężko to nam przyznać, ale w większości przypadków, za złymi wynikami lipidogramu stoi nieodpowiedni styl życia. Zaburzenia lipidowe wymagają jego zmiany, wprowadzenia zdrowych nawyków. Jakich?

  • zrzucenia zbędnych kilogramów;
  • zwiększenia aktywności fizycznej;
  • zmian w diecie – ograniczenia tłuszczów zwierzęcych.

Centra Medyczne Medyceusz to działająca od ponad 20 lat sieć nowoczesnych, prywatnych placówek medycznych w Łodzi. W sześciu placówkach świadczone są kompleksowe usługi medyczne. W skład oferty wchodzi Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ), opieka pediatryczna, poradnie lekarzy specjalistów (AOS), hospitalizacja planowa w Szpitalu Centrów Medycznych Medyceusz, laboratoria, diagnostyka specjalistyczna, transport medyczny, nocna i świąteczna opieka lekarska. Sztandarową usługą CM Medyceusz jest diagnostyka obrazowa (RTG, USG, Rezonans Magnetyczny, Tomografia Komputerowa, Mammografia). Placówki mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także świadczą usługi komercyjne.