Sprzedawca – najczęściej poszukiwany zawód w 2021 roku

Od początku tego roku przybywa ofert pracy dla sprzedawców i pracowników obsługi klienta. Liczba ogłoszeń z tej kategorii wzrosła aż o 30% w porównaniu do ubiegłego roku – wynika z danych OLX Praca. Kandydaci chcący pracować w zawodach związanych z obsługą klienta lub handlem mogą nie tylko przebierać w ofertach pracy, ale także liczyć na szeroki wachlarz benefitów. Premie, prywatna opieka medyczna, dodatkowe ubezpieczenie, karta sportowa – to najczęstsze świadczenia, jakimi kuszą najwięksi pracodawcy, walcząc o chętnych do podjęcia pracy. 

W 2021 roku najczęściej poszukiwaną grupą pracowniczą, według średnich grup zawodów,  byli sprzedawcy/pracownicy sklepów – wynika z danych GUS. Zapotrzebowanie na zawody związane z obsługą klienta takie jak sprzedawca i kasjer, dotyczy całej Polski, a w niektórych regionach wręcz systematycznie rośnie (Barometr Zawodów).  

Rekordowy przyrost ofert dla sprzedawców

Wysokie zapotrzebowanie na pracowników obsługi klienta i sprzedaży bezpośrednio wpłynęło na rekordowy przyrost ofert, jaki obserwujemy w tym roku w kluczowych dla rynku kategoriach dotyczących pracy fizycznej i produkcyjnej. W kategorii Sprzedaż i obsługa klienta liczba ofert pracy wzrosła o 30% w porównaniu do ubiegłego roku oraz o 19% analizując dane z ostatnich lat. Ogłoszeń kierowanych do kasjerów i pracowników sklepów jest w tym roku więcej o 16% – mówi Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX.  Aktualnie w obu kategoriach na OLX Praca jest dostępnych 39 tysięcy ofert. 

Na podium kategorii z największą dynamiką przyrostu ofert pracy fizycznej i produkcyjnej na OLX, rok do roku znajdują się: transport/spedycja (obecnie 33% ofert więcej niż w 2020 roku), produkcja (wzrost o 30%), sprzedaż i obsługa klienta (wzrost o 29,6%).

Polacy dostrzegają ewolucję pracy fizycznej 

OLX przeprowadził ogólnopolskie badanie, pytając osoby aktywne zawodowo o postrzeganie pracy fizycznej i świadomość zmian na rynku pracy. Polacy świetnie zdają sobie sprawę z wysokiego zapotrzebowania na pracowników fizycznych i produkcyjnych – jedynie co piąty badany tego nie dostrzega. 

Polacy mają również generalnie dobrą opinię na temat pracy fizycznej oraz związanej z obsługą klienta w badanych zawodach. W pytaniu o to, czy jest ona ważna, 90% osób ocenia ją co najmniej na równi z pracą umysłową świadczoną w ramach tej samej firmy. Badani w większości są również przekonani o tym, że praca związana z obsługą klienta i sprzedażą przeszła ewolucję. Aż 85% Polaków uważa że 10 lat temu praca w tym sektorze wyglądała zupełnie inaczej.

Pakiety benefitów dostępne dla każdego 

Wiedza o tym, kto jest obecnie „most wanted” na rynku pracy oraz generalnie dobra opinia Polaków o wadze i ewolucji pracy fizycznej w badanych zawodach nie idą w parze z przekonaniem o benefitach. Aż 42% osób w ogóle nie kojarzy najbardziej poszukiwanych obecnie zawodów z jakimikolwiek świadczeniami pozapłacowymi. 

Jednak, jak podkreślają najwięksi pracodawcy, to się zmienia i każdy z nich kusi kandydatów obowiązkową listą benefitów. – Posiadamy szeroki wachlarz benefitów pozapłacowych dla naszych pracowników. Po pierwsze dofinansowanie do prywatnej opieki medycznej w ponad 2000 placówek, dla pracowników, jak i ich bliskich, po drugie partycypujemy w koszcie karty sportowej. Każdy z pracowników może zapisać się do grupowego ubezpieczenia na życie. W Auchan od 2001 roku funkcjonuje program akcjonariatu pracowniczego, do którego mogą przystąpić wszyscy współpracownicy w Polsce. Jako firma handlowa wyznajemy zasadę Wszyscy jesteśmy klientami Auchan! dlatego też każdy z naszych pracowników może skorzystać z 5% zniżki na zakupy. Rozwój naszych pracowników jest dla nas bardzo ważny, dlatego też zapewniamy im dostęp do szerokiej oferty szkoleń stacjonarnych i e-learningowych. Dofinansowujemy również posiłki, które można zakupić w stołówkach pracowniczych lub cateringu zewnętrznym. Pracownicy otrzymują również dofinansowanie do wypoczynku w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – wymienia Madalena Morgaś, Manager ds. Rekrutacji Budowania Wizerunku Pracodawcy w Auchan Retail Polska. 

Benefity, które najczęściej pojawiają się w ofertach największych pracodawców na OLX w kategoriach związanych z handlem i obsługą klienta to kolejno: jasny system premiowy, prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na zdrowie/życie, karta Multisport, szkolenia, zniżki/karta na zakupy w sklepie lub sieciach partnerskich. Listę świadczeń pozapłacowych coraz częściej zaczynają uzupełniać również: wyprawki szkolne, dofinansowanie wakacji, pełne lub częściowe finansowanie posiłków w pracy.

Wielu pracodawców oprócz standardowego pakietu benefitów oferuje specjalne profity dopasowane do potrzeb pracowników – Wiemy, że potrzeby pracowników zmieniają się wraz ze stylem życia, dlatego Playersi mają też dostęp do platformy kafeteryjnej Worksmile, która umożliwia znacznie szerszy wybór benefitów niż te podstawowe. Można w niej znaleźć zniżki do wielu sklepów, zakupić vouchery do teatru czy kina, pakiet usług weterynaryjnych czy dołączyć do inicjatyw wspierających działania ekologiczne – Gabriela Machajek, Recruitment & Candidate Experience Manager w Play. 

Źródła danych: 

  • badanie zrealizowane przez SW Research na zlecenie OLX Praca, N=1002, Polacy 18+ pracujący zawodowo, wywiady CAWI, w dniach 21-24.08.2021 r.; 
  • dane własne OLX Praca;
  • GUS „Zapotrzebowanie rynku pracy na pracowników według zawodów w 2021 r.”
  • Barometr Zawodów https://barometrzawodow.pl/