Świadomy i zrównoważony design – konkurs make me! 2020

Dziś dobre i świadome wzornictwo to nie tylko piękne przedmioty. To również przejaw rosnącej odpowiedzialności projektantów względem współczesnych wyzwań technologicznych, społecznych, a przede wszystkim ekologicznych. Organizowany od 2008 roku konkurs make me! jest okazją do zebrania w jednym miejscu najambitniejszych projektów młodych designerów z całego świata. Na autorów najlepszych zgłoszeń czekają nagrody Paradyż Awards o łącznej wartości 60 000 zł, ufundowane przez mecenasa festiwalu Ceramikę Paradyż.

Radykalna uczciwość i minimalizacja konsumpcji
Konkurs make me! to jeden z najbardziej innowacyjnych międzynarodowych konkursów designu w Europie odbywający się podczas festiwalu Łódź Design Festival. Co roku młodzi projektanci z licznych krajów udowadniają, że design może zmienić świat na lepszy. Wśród dotychczas nagrodzonych zgłoszeń znalazły się m.in. unikalna proteza piersi dla Amazonek, projekt ekonomicznych okularów optycznych czy miejski instrument muzyczny przełamujący bariery językowe. W tegorocznej edycji jury szczególną uwagę zwróci na rozwiązania odpowiedzialne ekologicznie i społecznie, wpisujące się w zamysł zrównoważonego rozwoju. – Młodzi twórcy mają niezwykłą przewagę i przywilej. Mogą bezkarnie eksperymentować i poruszać się poza ograniczeniami, które narzuca rynek – podkreśla znaczenie konkursu Agata Nowotny, socjolożka, kuratorka wystaw i tegoroczna jurorka. – Nie ciekawią mnie jednak projekty odklejone od rzeczywistości. Przeciwnie, w pracach młodych projektantów poszukuję radykalnej uczciwości, trafnej diagnozy sytuacji oraz śmiałych alternatyw i prób przełamania status quo. W dzisiejszym wzornictwie nie chodzi już o projektowanie ładnych i funkcjonalnych rzeczy, coraz częściej chodzi o minimalizowanie konsumpcji i ograniczanie odpadów produkcyjnych. Często zwracam uwagę na małe projekty, skromne, ale trafnie wskazujące problem i szukające rozwiązań. Kto, jak nie kolejne nowe pokolenia projektantów mogą nas inspirować, jak wyjść z impasu i nie degradować środowiska?

Najciekawsze światowe projekty
Konkurs zapewnia designerom całkowitą wolność twórczą dzięki otwartej formie zgłoszeń, co spotyka się z dużym zainteresowaniem projektantów z całego świata. Podczas ubiegłorocznej edycji nadesłano 148 zgłoszeń m.in. z Egiptu, Korei Południowej, Hong Kongu, Rosji, Szwecji, Kanady, Izraela, Hiszpanii, Czech i Argentyny. Międzynarodowe znaczenie konkursu podkreśla również jury złożone z branżowych ekspertów. W tym roku prace oceniać będą: Boaz Katz, Czesława Frejlich, Agnieszka Jacobson-Cielecka. Szymon Hanczar, Maurizio Burrato, Jerzy Porębski, Agata Nowotny, Michał Piernikowski i Luca Nichetto. Udział w make me! pozwala projektantom u progu kariery skonfrontować swoje pomysły z publicznością i innymi twórcami, sprawdzić się i uzyskać konstruktywną informację zwrotną. – Aspekt społecznej świadomości projektantów, związanej z najpilniejszymi wyzwaniami współczesności jak kryzys klimatyczny, zanieczyszczenie środowiska i kurczenie się zasobów naturalnych, to dla mnie najciekawszy element dotyczący make me! – mówi Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival. – Wśród tegorocznych zgłoszeń poszukiwał będę projektów odważnych, innowacyjnych, odpowiadających na ważne społeczne zapotrzebowanie, a jednocześnie konsekwentnie i mądrze łączących rynkowe mody z mega trendami związanymi z postępującą degradacją środowiska naturalnego.

Spośród wszystkich nadesłanych prac jury wybierze dwadzieścia, które zostaną zaprezentowane na wystawie towarzyszącej w trakcie festiwalu. Twórcy trzech najciekawszych projektów otrzymają nagrody Paradyż Awards, których łączna pula w tym roku wynosi 60 000 zł – pierwsza nagroda ma wartość 30 000 zł, druga 20 000 zł oraz trzecia 10 000 zł. Projekty do konkursu make me! można zgłaszać do 15 marca 2020 roku. Wyniki zostaną ogłoszone 15 maja podczas oficjalnego otwarcia Łódź Design Festival, odbywającego się niezmiennie od 14 lat pod mecenatem Ceramiki Paradyż.

Więcej informacji na stronie konkursu: http://makeme.lodzdesign.com/

______________________________________________________________________________
Ceramika Paradyż to polska, rodzinna firma. Lider i wiodący producent płytek ceramicznych w kraju oraz wizytówka polskiego przemysłu na świecie. Od 31 lat napędza wzornictwo, tworząc i dostarczając Klientom w blisko 50 krajach innowacyjne produkty o unikatowym designie i najwyższej jakości. Firma jest laureatem najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie designu i gospodarki – m.in. Dobry Wzór 2018 dla kolekcji Esagon, iF Design 2017 za kolekcję Elanda/Elando oraz Red Dot Design Award 2016 dla kolekcji Trakt, a także Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP 2018 oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016. Ceramika Paradyż jest wieloletnim Mecenasem Łódź Design Festival, największego wydarzenia poświęconego wzornictwu w tej części Europy oraz współinicjatorem akcji na rzecz poprawy jakości i estetyki w przestrzeni miejskiej. Firma zatrudnia blisko 1500 pracowników, a jej zapleczem jest pięć nowoczesnych zakładów produkcyjnych oraz najnowocześniejszy, w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania. Posiada trzy marki własne: Paradyż jako marka parasolowa z szeroką paletą kolekcji w różnych stylach i formatach, oraz dwie submarki – Paradyż My Way, dedykowana dla klientów poszukujących indywidualnych i nowatorskich rozwiązań wzorniczych, i Paradyż Classica (dawniej Kwadro Ceramika), skierowana do osób ceniących klasyczną elegancję w przystępnej cenie. Kolekcje produktowe Ceramiki Paradyż są komplementarne, oferując Klientom w wielu formatach płytki ścienne, podłogowe, klinkier, dekoracje szklane oraz elementy ozdobne.

Zapraszamy na www.paradyz.com oraz www.sklep.paradyz.com

KontaktPolub nas na Facebooku