Włamań coraz więcej. Jak lepiej chronić nieruchomość?

Zapobiega, ostrzega, reaguje. System smart home można wykorzystać jako skuteczną ochronę przed włamaniem, pożarem, emisją czadu czy zalaniem. A jest się przed czym bronić. Liczba samych włamań w 2018 r. to ok. 70 tysięcy takich przypadków – o 3,5 tysiąca więcej niż przed dwoma laty. To sygnał dla deweloperów i mieszkańców, którzy chcą lepiej chronić swoje nieruchomości.

Latem sprzyja im nieobecność domowników, zimą szybko zapadający zmrok. Złodzieje cały rok mają pełne ręce roboty. Według danych policji, w roku 2017 dokonali w Polsce 65,5 tysiąca przestępstw kradzieży z włamaniem. W roku 2018 było to już niemal 70 tysięcy – wynika z raportu przygotowanego przez Program Dom Bezpieczny na podstawie danych Komendy Głównej Policji. Jak się zabezpieczyć? Wideofony, monitoring, obecność ochroniarza, wejściowe drzwi antywłamaniowe i rolety w parterowych mieszkaniach to standard na osiedlach mieszkaniowych. Wszystkie te udogodnienia mają podnieść bezpieczeństwo mieszkańców i zwiększyć komfort życia. W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo to jednak znacznie więcej. Nowoczesne rozwiązania technologiczne i innowacyjne systemy sprawiają, że domy i mieszkania są inteligentne, również w aspekcie bezpieczeństwa. System smart home, taki jak FIBARO, może być zarządzany za pomocą smartfona i pozwala sterować funkcjami domu z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu. – Umiejętnie dobrane i skonfigurowane ze sobą urządzenia systemu smart home tworzą coś w rodzaju systemu informowania i ostrzegania, a dom automatycznie reaguje na potencjalne zagrożenia. Taki system w standardzie mieszkania lub domu to duża przewaga konkurencyjna i znakomity dodatek dla mieszkańców. Coraz więcej deweloperów w Polsce oferuje go w standardzie, a możemy spodziewać się, że w najbliższej przyszłości liczba będzie rosła dynamicznie. Trzeba bowiem wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów, dla których bezpieczeństwo ma spore znaczenie w wyborze nieruchomości – mówi Szymon Ochociński, Kierownik ds. Klientów Strategicznych FIBARO, globalnej marki działającej w branży Internetu Rzeczy.

 

System inteligentnego domu pozwala zapobiegać, informować i reagować. Można go konfigurować praktycznie dowolnie, tworząc określone scenariusze akcji. Jak to działa w praktyce? – Mamy sezon wakacyjny i nawet podczas nieobecności chcemy wiedzieć, że nasza własność nie jest naruszana. Czujnik ruchu, zintegrowany z systemem monitoringu, będzie czuwał nad naszą posesją dzień i noc, a kiedy wykryje ruch prześle do nas powiadomienie o tym zdarzeniu i dołączy do niego nagranie, na którym zobaczymy, co zarejestrował – podaje przykład Szymon Ochociński. – Podgląd kamery jest natomiast dostępny nieustannie z dowolnego miejsca na ziemi tam, gdzie mamy dostęp do internetu i aplikacji systemu FIBARO.

 

Przygotowane nie tylko na intruza

Inteligentne bezpieczeństwo to również czujniki takie jak Motion Sensor, CO Sensor, Smoke Sensor i Flood Sensor, które natychmiast informują o pojawiających się zagrożeniach: włamaniu, obecności tlenku węgla, pożarze i zalaniu. – Wszystkie wysyłają informację niezwłocznie po tym, jak wykryją zdarzenie. Te urządzenia czuwają nad dobytkiem i zdrowiem przez 24 godziny na dobę – dodaje ekspert FIBARO. CO Sensor to urządzenie, które wykrywa nawet nieznacznie podwyższone ilości tlenku węgla. Przy wyższych stężeniach powiadamia o zagrożeniu. Czujnik czadu zadziała nawet bez łączności z systemem smart home, emitując wyraźny sygnał dźwiękowy.

Z kolei inteligentny Smoke Sensor to czujnik dymu i alarm przeciwpożarowy w jednym. – Urządzenie wyposażone jest w czujnik, termometr, alarm dźwiękowy i światło ostrzegawcze, doskonale zabezpieczy dom przed pożarem – zapewnia Szymon Ochociński. – Najlepiej umieścić go w newralgicznych pomieszczeniach np. w kotłowni lub tam, gdzie domownicy przebywają najczęściej. W momencie, gdy czujnik dymu wykryje zagrożenie, uruchomi scenę alarmową, a użytkownik natychmiast otrzyma powiadomienie na telefon, gdziekolwiek jest, aby mógł kontrolować sytuację i zawsze być na bieżąco – dodaje ekspert. Podobnie działają inteligentne czujniki zalania. Po wykryciu przecieku system wyposażony w elektrozawory odetnie wodę, minimalizując skutki awarii hydraulicznej.

 

Przycisk bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo to również troska o bliskich. W dowolnym miejscu domu można umieścić specjalny przycisk, który manualnie włącza i wyłącza dowolne urządzenia oraz akcje w obrębie systemu smart home. – The Button to wielkie udogodnienie dla seniorów, osób chorych i małych dzieci oraz ich opiekunów – mówi Sebastian Lisowski z FIBARO. Dziecko, wciskając przycisk, poinformuje rodziców o zaistniałym zagrożeniu. Osoba starsza błyskawicznie da znać opiekunowi, że potrzebuje wsparcia lub pomocy.

To tylko niektóre przykłady elementów systemu inteligentnego domu, które zwiększają bezpieczeństwo. Na pewno pozwalają one uchronić mieszkanie i domowników przed szeregiem nieszczęśliwych zdarzeń. A co za tym idzie, pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze, które pochłonęłoby naprawianie zniszczeń i usuwanie szkód. Nie mówiąc już ratowaniu zdrowia lub życia. Inteligentny dom to rozwiązanie przyszłości, które z pewnością warto włączyć do standardu.