Zdjęcia o wysokiej rozdzielczości (VHR) z kazachskich satelitów dostępne na platformie CREODIAS

CloudFerro, firma specjalizująca się w dostarczaniu usług przetwarzania w chmurze obliczeniowej, obsługująca 5 platform udostępniających dane satelitarne obserwacji Ziemi, uzupełniła ofertę platformy CREODIAS o zdjęcia od operatora satelitów Kazachstan Gharysh Sapary Space Technologies. Są to obrazy w bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR), dające ogromne możliwości badawcze. Satelita KazEOSat-1 może dziennie „skanować” powierzchnię nawet 220 tys. km2 Ziemi, a KazEOSat-2 – nawet 1 mln km2.  Rozdzielczość przestrzenna zdjęć od kazachskiego operatora satelitów wynosi 1m w wersji panchromatycznej z dodatkowymi pasmami wielospektralnymi od R, G, B do NIR.

CREODIAS jest jedną z platform udostępniających dane z obserwacji Ziemi, prowadzonych w ramach programu europejskiego Copernicus (są to m.in. zdjęcia satelitarne z rodziny satelitów Sentinel). Firma CloudFerro, będąca operatorem platformy, podpisała umowę z kazachską spółką KGS Space Technologies, dzięki której obrazy z satelitów KazEOSat-1 i KazEOSat-2 są dostępne na CREODIASIE w ofercie komercyjnej.

Zdjęcia satelitarne, dostępne na platformie CREODIAS, w tym te z satelitów KazOESat, mogą służyć m.in. do:

  • monitorowania sektora rolniczego i produkcji rolnej
  • wspomagania zarządzania uprawami (nawadnianie, nawożenie)
  • monitorowania systemów rzecznych, jezior i obiektów gospodarki wodnej
  • monitorowania obszarów leśnych
  • mapowania miejsc objętych pożarami.

Spółka Kazachstan Gharysh Sapary jest krajowym operatorem kazachskiego systemu satelitarnego oraz dostawcą systemu nawigacji satelitarnej. Dostarcza szeroką gamę produktów do tworzenia systemów informacji geograficznych, usług obrazowania Ziemi oraz nawigacyjnych.

CloudFerro dostarcza innowacyjne usługi przetwarzania w chmurze. Tworzy i obsługuje chmury obliczeniowe dla wyspecjalizowanych rynków, m.in. dla europejskiego przemysłu kosmicznego. Posiada duże doświadczenie w przechowywaniu i przetwarzaniu wielkich zbiorów danych, w tym wielopetabajtowych repozytoriów danych satelitarnych obserwacji Ziemi.

Firma oferuje elastyczne rozwiązania w modelu chmury publicznej, prywatnej i hybrydowej, oparte na otwartych technologiach, dostosowane do potrzeb użytkownika i efektywne kosztowo.  Świadczy szeroką gamę usług dodatkowych i dedykowane wsparcie techniczne, realizowane przez lokalny zespół o unikalnych kompetencjach.

Z rozwiązań CloudFerro korzystają wiodące firmy i instytucje naukowe w Europie z różnych sektorów rynku, przetwarzające wielkie zbiory danych: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), Mercator Ocean International, Niemiecka Agencja Aero-Kosmiczna (DLR), EGI i wiele innych.

KontaktPolub nas na Facebooku